• 1Bilgi
  • Sağlık
  • AIDS yardımıyla, SCID Hastası Çocukların Bağışıklık Sistemi Geliştirildi!

AIDS yardımıyla, SCID Hastası Çocukların Bağışıklık Sistemi Geliştirildi!

ABD'de Los Angeles'te yer alan UCLA Mattel Çocuk Hastanesi'nde çalışan doktorların geliştirdikleri gen terapisi yöntemi ile, doğuştan bağışıklık sistemi gelişmemiş olan 48 bebeğin bağışıklık sistemi AIDS yardımıyla geliştirildi.

ABONE OL
Mayıs 13, 2021 17:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’de Los Angeles’te yer alan UCLA Mattel Çocuk Hastanesi’nde çalışan doktorların geliştirdikleri gen terapisi yöntemi ile, doğuştan bağışıklık sistemi gelişmemiş olan 48 bebeğin bağışıklık sistemi AIDS yardımıyla geliştirildi.

Kalıtsal bir hastalık olan  şiddetli kombine immün yetmezlik sendromu veya SCID’de bağışıklık sistemi gelişmemiş oluyor çocukların. Bu hastalığa sahip olan çocuklarda, kemik iliğinin kan hücrelerin sağlıklı versiyonlarının üretilmesi engelleniyor. Bu hastalığa sahip çocukların ömürleri genellikle çok kısa olmaktadır. Bir ya da ikinci yıllarında bu çocuklar hayatlarını kaybetmektedir. Ufak bir mikrop bile bu çocukların yaşamlarını kaybetmesine neden olmaktadır.

Geliştirilen Yöntem 50 Çocuktan 48’i Üzerinde Olumlu Sonuç Vermiştir!

UCLA Mattel Çocuk Hastanesi doktorlarının, AIDS hastalığından yararlanarak geliştirdikleri gen terapisiyle, nadir ve ölümcül bir kalıtsal hastalıkla doğarak bağışıklık sistemi olmayan 50 çocuktan 48’ini tedavi ettiği bildirildi. Klinik araştırmanın lideri Dr. Donald Kohn basına yaptığı açıklamada ‘ölümcül olabilecek bir hastalığı alıp çocukların çoğunu tek bir tedaviyle iyileştirdiklerini’ ifade etti.

Doktorların geliştirdiği gen tedavisinde, bağışıklık sistemi olmayan hastadan kan oluşturan kök hücrelerinin bir kısmı alınıyor, daha sonra ADA geninin yeni bir kopyası, etkisiz kılınmış bir AIDS virüsü tarafından kök hücreye gönderiliyor. Düzeltilen hücreler daha sonra enfeksiyonla savaşabilecek sağlıklı bağışıklık hücrelerinin sürekli olarak üretilmesi amacıyla çocuğun vücuduna geri gönderiliyor. UCLA liderliğindeki çalışmanın sonuçları New England Journal of Medicine tarafından yayınlandı ve online yapılan American Society of Gene & Cell Therapy konferansında sunuldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.