Avrupa Süper Ligi Kurulacak Mı?

ABONE OL
Mayıs 14, 2021 11:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UEFA Şampiyonlar Ligi’ne alternatif olarak ortaya çıkarılmış olan ve Avrupa’nın en güçlü takımlarının oluşturacağı lig ile futbola olan ilginin arttırılmasını hedefleyen Avrupa Süper Ligi (Europen Super League) geçtiğimiz günlerde UEFA’dan yaptırım tehdidi almıştı. Bu tehditten sonra dağılma aşamasına gelmişti Avrupa Süper Ligi.

UEFA tarafından yapılan bu tehditten sonra Avrupa’nın en güçlü kulüplerinden olan ve Avrupa Süper Ligi kurucu takımları arasında yer alan Juventus, Barcelona ve Real Madrid basın açıklaması yaptılar. Yaptıkları açıklamada UEFA ve FIFA tarafından yapılan baskıların kabul edilemez olduğunu belirttiler.

Süper Lig’i kuran takımların bu girişimden çıkması için uygulanan baskı, tehdit ve yaptırımların devam ettiği belirtilen açıklamada “Biz, futbol ekosistemine uygun çözümler getirme hakkı ve sorumluluğunu, yapıcı diyaloglarla geliştirme konusunda kararlılığımızı sürdüreceğiz. Bu konunun yargı süreci devam ediyor ve karar açıklanana kadar UEFA ve FIFA’nın olaya dahil olmaması gerekir. Ama bu kurumlar, yargı sürecini görmezden gelerek bu süreçte kurucu kulüplere ceza vermeye devam ediyor” denildi.

UEFA VE FIFA, AVRUPA SÜPER LİGİ KONULARINDA DESTEK OLMUYOR

Avrupa Süper Ligi’nin kurulmasındaki en temel amaç, Avrupa futbolunda şu anda mevcut olan sosyal ve ekonomik endişelerin çözülmesiydi. 18 Nisan’da kurulmuş olan Avrupa Süper Ligi’nin kurucu kulüplerinin ortak kararı, yeni ligin UEFA ve FIFA tarafından tanınması oldu. Bu şekilde girişim yasal zemine oturtularak devam edebileceği belirtildi. Yapılan açıklamada, FIFA ve UEFA’nın iletişim kanallarının tamamen kapalı olmasından dert yandılar.

Avrupa Süper Ligi’nin futbolun popülaritesinin artması ve maçları izlemeye gelen seyirci sayılarında artışa yol açmasının beklendiği belirtildi. Ayrıca kadın futbol ligine de katkı sağlayabileceği belirtildi. FIFA ve UEFA’nın
bu tavrından dolayı kurucu 12 kulübün kararlarını tekrar gözden geçirme ihtiyacı duyduğu belirtildi.

UEFA’NIN YAPTIRIMLARI BİZİ YILDIRMAYACAK

UEFA tarafından verilen maddi yaptırımlara da değinilen açıklamada, “Süper Lig’i kurduğumuz kulüplerden 9’u ve dostlarımız, dün UEFA tarafından verilen yaptırımlar ve yaptıkları taaddütlerle tutarsız ve çelişkili bir pozisyonun içine sokulmuştur. Buna rağmen, haftalar önce 12 kulüp tarafından başlatılan Süper Lig girişimi henüz sona ermedi. Futbolun tarihini onurlandırmak, taraftarlara ve paydaşlara olan sorumluluğumuzu yerine getirmek, futbolun iyiliği ve finansal ölçekte sürdürülebilirliğini sağlamak için, sorumlu bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. UEFA’nın devam ettirdiği tehdit ve baskılara rağmen futbol için uygun çözümler üretmeye çabalayacağız. FIFA, UEFA ve diğer futbol paydaşlarını, yasaların koruyuculuğu eşliğinde baskı olmayan ve saygının hakim olduğu bir ortamda bu konuları tartışma çağrımızı, tekrarlıyoruz” denildi.

DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.