Hem Et Hem Ot Yiyen Hayvanlar

ABONE OL
Mayıs 9, 2021 01:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayvanlar beslenme türlerine göre 3 grup altında listelenebilirler. Etçil (karnivor), otçul (herbivor) ve hem etçil hem otçul (omnivor) hayvanlar.

Yukarıda verilmiş olan besin zinicinde otçullar bitkileri tüketerek beslenirler. Bunun bir üst grubunda ise etçil hayvanlar yer almaktadır. Etçil hayvanlar da kendi içerisinde 2 grubu ayrılmaktadır: otçul hayvanlar ile beslenen etçiller ve etçil hayvanlar ile beslenen etçiller.

Otçul Hayvanlar

Birincil tüketiciler olarak da bilinen otçul / otobur ya da herbivor hayvanlar bitkilerle, meyve ya da sebzelerle beslenirler. Bu hayvanların dişleri ve çene yapıları, bitkisel besinleri öğütecek şekilde gelişmiştir.

Daha çok bitkisel kaynaklı besinlerle beslenirler. Keçi, Koyun, İnek, Kaplumbağa, Kirpi bu gruba örnek verilebilir. Bu hayvanların diş yapıları ve sindirim sistemleri selülozu sindirecek şekilde özelleşmiştir.

Etçil Hayvanlar

Besin zincirinin en üst sırasında yer alan etçil / etobur ya da karnivor türü hayvanlar, diğer hayvanların etlerini tüketerek beslenirler. Etobur hayvanların keskin sivri dişleri vardır. Pençeleri kuvvetli ve tırnakları keskindir. Avlanma özelliklerinin gelişmesinden dolayı koku alma ve görme duyuları gelişmiştir.

Aslan, kedi, kurt gibi kara hayvanları bu gruba örnek verilebilir.

Hem Etçil Hem Otçul Hayvanlar

Hem bitkisel hemde hayvansal kaynaklı besinlerle beslenirler. İnsan, bazı balıklar, bazı kuşlar bu gruba girer. Dişleri hem parçalayıcı, hem kesici olarak bulunur.

Otobur hayvanları besin olarak kullanan hayvanlar ikincil tüketicileri, ikincil tüketicileri besin olarak kullanan etobur hayvanlar da üçüncül tüketicileri oluştururlar. Her üç gruba dahil hayvanlarla beslenen canlı grubuna hepçil canlılar denir.

Bir canlının hepçil olup olmaması “ana besin kaynağına” bakılarak belirlenir. Yani herhangi bir nedenle nadiren ot yiyen etobur bir hayvan, hepçil kabul edilmez.

Bu hayvan grubunda İnsan , fare , ayı ,maymun gibi canlılar yer almaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.