• 1Bilgi
  • Teknoloji
  • İsveçli Bilim İnsanlarından MS ve Parkinson İçin Çözüm

İsveçli Bilim İnsanlarından MS ve Parkinson İçin Çözüm

ABONE OL
Mayıs 8, 2021 11:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MS ve Parkinson gibi hastalıklarda, hastanın hareket kabiliyeti çok kısıtlı olmaktadır. Kişinin hareketlerini kontrol etmesi çok zor olmaktadır. Sağlıklı bir insanın çok kolaylıkla yapabildiği hareketleri bile yaparken çok zorluk çekmektedirler. Aşağıda verilmiş olan videolarda da bunu çok net olarak görebileceksiniz.

İsveçli Bilim İnsanlarının Çözümü

İsveç’in başkenti Stockholm’de, Inerventions şirketi tarafından Karolinska Enstitüsü’nde geliştirilen özel giysiye Mollii adı verilmiştir. Bu özel kıyafet, pantolon, ceket ve sökülebilir kontrol ünitesinden oluşur. Vücudun her yerinde 40 ana kası uyaracak şekilde konumlandırılmış elbiseye dikilmiş 58 elektrot sayesinde beyin felci, distoni, beyin hasarı veya kafa travması olan çocukların spastisiteyi azaltmasını sağlar.

Bu çözümün başarılı olduğunu yazımızdaki videoda açık bir şekilde görebileceksiniz. Yürürken zorluk çeken MS hastasının, kıyafeti giydikten sonra ne kadar rahatladığını görebiliyorsunuz bu videoda.

Bir diğer videoda çalışmanın başarılı olduğu daha net bir şekilde görülmektedir. Parkinson hastalığı olan denek üzerinde yapılan deneyde, hastanın hareketlerini çok daha kolaylıkla yaptığı görülmektedir. Normalde burnuna dokunmakta ya da yürümekte zorluk çeken hasta, kıyafetin üzerinde yer alan ve sinirleri elektrik enerjisi ile harekete geçiren pedlerin aktifleştirilmesi ile kolaylıkla hareket ediyor. Hatta dışardan bakıldığında hastalığının olup olmadığına bile karar vermek zor olmaktadır.

Özel Kıyafet Nasıl Çalışır?

Evde ve klinikte kullanılabilecek olan bu özel kıyafetin kullanımı çok kolaydır. Üzerinde bulunan Başlat/Durdur düğmesi aracılığı ile kasların 60 dakika boyunca uyarılması sağlanmaktadır. Gün aşırı yapılabilecek uygulamaya rehabilitasyon, fizyoterapi veya fiziksel aktivite eşlik etmelidir. Kişiye özel etkisi olması ile birlikte, etkisi 48 saate kadar ve muhtemelen daha uzun sürer.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.