ToF Kamera Nedir?

Son birkaç yıldır, cep telefonu üreticilerinin amiral gemisi serilerinde yer alan yeni kamera tipi olan ToF (Time-of-Flight) kameranın ne olduğunu ve ne olmadığını açıklıyoruz.

ABONE OL
Mayıs 18, 2021 10:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Time-of-Flight Nedir?

Kısaltması ToF olan Time-of-Flight kameranın doğrudan Türkçe’ye çevrilmiş hali Uçuş Zamanı Kamerasıdır. ToF kameralar, derinlik ölçmek için kullanılır. ToF kamera, iki modülden oluşur. İlki lazer modülü, ikincisi ise sensör modülüdür.

Lazer modülü ile belirli bir dalga boyunda sahneye lazer gönderilir ve sahnede bulunan objelerden yansıyarak geri dönen ışık, sensör modülü üzerinde bulunan pikseller tarafından algılanır ve yine aynı modül üzerinde yer alan sinyal işleme bloğu ile görüntüye çevrilir.

iToF ve dToF

Şu anda 2 çeşit ToF kamera çeşidi bulunmaktadır: iToF (indirect Time-of-Flight) ve dToF(direct Time-of-Flight). Bu iki kamera türünde modüller aynıdır fakat sinyal işleme şekli ve piksel teknolojileri farklıdır.

dToF kamera türü, gönderilen lazer ile geri dönen lazerin okunması arasında geçen süreyi ölçer. Bu teknolojide kullanılan piksel özel bir teknolojiyle üretilir. Çünkü 1 photon geldiğinde sayma işleminin durması gerekmektedir. Sinyal işleme olarak da zaman, ölçülen zaman doğrudan sayısal sinyale çevrilir ve görüntü elde edilir. dToF kamera türünün en büyük dezavantajı büyük boyutta kamera yapmaya elverişli olmamasıdır. Burda limitleyici faktör pikseldir.

dToF kamera türü, Apple’ın iPad Pro 11’de kullandığı ToF türüdür. Cihaz lansmanında kamera türü LIDAR olarak tanıtılmıştır. LIDAR da aslında mesafe ölçme teknolojisine verilen genel bir addır.

iToF kamerada ise durum biraz daha farklıdır. Burda biraz daha trigonometrik hesaplamalar da dahil olur derinlik ölçümüne. Bu kameranın çalışma prensibi, standart CMOS kameranın çalışmasına benzer. Farklı fazlarda ortama ışın gönderilir ve bu fazlarda elde edilen sayısal veriler üzerinden hesaplama yapılarak derinlik ölçümü yapılır. Bu teknoloji, dToF teknolojisine kıyasla daha büyük resim formatlarına elverişlidir. Samsung, Huaweii, Oppo ve Xiaomi gibi telefon devleri bu teknolojiyi kullanmaktadır cep telefonlarında. Bu teknolojiyi geliştiren firmaların başında kamera devi Sony ve Samsung yer alıyor.

ToF Kamera Ne İçin Kullanılır?

ToF kameraların en büyük sıkıntısı, bu teknolojiyi kullanacak uygulamanın az olmasıdır. Bunda güç tüketiminin çok fazla olmasından dolayı uzun süre aktif olarak kullanılamıyor olması da etkilidir. Bunun yanında dış ortamda kullanmak da pek mümkün değildir mevcut teknoloji ile alakalı olarak.

  • Bokeh uygulaması: Resimlerde ön planı tanıyıp arka planla oynama yapmak için kullanılmaktadır. Bu uygulamada standart CMOS kamera türüyle entegre bir çalışma olmaktadır.
  • Cetvel uygulaması: Yine standart CMOS kamera ile birlikte çalışıp, ekranda istenen obje ile aradaki mesafeyi ölçmeye yarıyor.
  • Yüz Tanıma uygulaması: ToF teknolojisinin bir diğer kullanıldığı alan ise cep telefonundaki yüz tanıma teknolojisidir. Standart kameradan daha doğru sonuç vermesinden dolayı ToF teknolojisi daha güvenlidir yüz tanıma için. Standart CMOS kamera ile yapılan yüz tanıma sistemlerinde, kameranın önüne resim konduğunda da yüz tanıma doğruymuş gibi sonuç verebilir.

Bu uygulamaların dışında başka uygulamalar üzerinde çalışmalar da mevcuttur. Ayrıca ToF teknolojisinin başka sektörlere entegre edilmesi üzerine de çok yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Yakın zamanda bu teknolojiyi hayatımızda daha fazla göreceğimize eminim.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.