Gerçek Sayı Nedir? Reel Sayı ile Gerçek Sayı Aynı Mıdır?

Gerçek sayı, matematikte reel sayı olarak geçmektedir. Fransızca kelime olan reel kelimeli gerçek demektir. Reel sayılar kümesi belirli bir sembolle gösterilir oluşturduğu rakamlar ve bu rakamlarla yapılan işlemler mevcuttur.

Gerçek sayılar Kümesi

Matematikte gerçek sayılar kümesi oranlı olan sayılar kümesinin evrimden geçmesi sonucunda meydana gelen bir varsayım karışımıdır. Gerçek sayılar kümesi, (R sembolü ile gösterilmektedir) matematiğin temelini reel sayılar oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı da öğrenilmesi şarttır.

Gerçek yani reel sayılar, irrasyonel ve rasyonel sayıların birleşiminden meydana gelir. Sayı doğrusu üzerinde gösterilen sayı ya rasyoneldir ya da irrasyonel sayıdır. Bu sayılar sayı doğrusunu oluşturur. Gerçek sayıları, yani reel sayıları irrasyonel ve rasyonel sayılar oluşturduğu için bu sayıların da tanımını temelde bilmek gerekir.

Rasyonel Sayı Nedir?

Rasyonel sayı, iki sayının birbirine oranı olarak ifade edilir. Bu ifade de ise payda sıfır olamaz rasyonel sayı kümesi sembolü olan işaret Q işaretidir bütün tam sayılar ve doğal sayılar paydalarına 1 yazıldığı koşulda bir rasyonel sayı olarak tanımlanır. i̇

İrrasyonel Sayı Nedir?

İrrasyonel sayı iki tam sayının birbirine oranı olarak yazılamayan rakamları ifade eder. Bu konuda da paydanın 0 olmama şartı mevcuttur. Bu sayılar kümesi ise “I”  olarak ifade edilir. İrrasyonel sayıların içerisine karekökten çıkamayan köklü sayılar ve virgülden sonra devirsiz olarak sonsuz devam eden sayıları içerir.

Yorum yapın