Kronik Baş Ağrısı İçin Neler Yapılmalı?

Kronik baş ağrısı, birçok kişiyi rahatsız eden, günlük hayatımızı olumsuz etkileyebilecek rahatsızlıkların başında gelmektedir. Baş ağrısı çektiğimiz günler, işlerde verimimiz düşer, gereksiz sinirlenmeler ortaya çıkar ve konsantrasyonda zorluk çekeriz. Yazımızın devamında öncelikle kronik baş ağrısının nedenleri konusu hakkında bilgi vereceğiz, daha sonrasında da kronik baş ağrınızı hafifletecek bazı egzersizler önereceğiz.

Kronik Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısının neden olduğunu anlayabilmek için diğer bulguların da birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu bulgular arasında mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyette artma yer alabilir. Sıklıkla görülen baş ağrısı, çoğunlukla ciddi bir hastalığın belirtisi olmamaktadır fakat hayati risk oluşturabilecek rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Bundan dolayı bir nöroloji uzmanına danışmanız faydalı olabilir.

Kronik Baş Ağısı için Egzersiz Önerisi

Kronik baş ağrısı çekenlerin rahatlaması için aşağıda verilen egzersizler, vücut enerjisi konusunda uzman olan ve bu konuda birçok kitap yazan Donna Eden tarafından önerilmektedir:

1- Oturun ve omuzlarınızı gevşetin. Başınızı sağa doğru eğerek kulağızı sağ omuzunuza yaklaştırın.

2-Sağ avuç icinizi başınızın sağ tarafına yerleştirin.Elinizi ve başınızı diğer yana doğru yatırın ve derin nefes alın. Nefesinizi tutun ve sertce itmeye devam edin.

3- Nefesinizi yavaşca ve tamamen verirken elinizi bırakın ve başınızı sağ omzunuza doğru yaklaştırın. Bunu iki kez daha tekrar edin.

4- Uygulamayı sol tarafınızda üç kez tekrarlayın.

5-Başınız düz olacak şekilde, parmaklarınızın ic taraflarını başınızın iki yan alta tarafındaki kemilerin üzerine yerleştirin. Derin nefes alın ve parmaklarınızl birlikte başınızı izometrik olarak itin.

6- Ellerinizi kucağınıza bırakın ve ağzınızdan nefes verirken cenenizi acın. Ağızınızdan derin nefes alırken cenenizi öne doğru, alt dişlerinizi de üst cenenize doğru uzatın. Nefesinizi verin, ağzınızı acın ve cenenizi gevşetin.

7-Çenenizi bir kez daha gerin. Nefesinizi verirken başınızı göğsünüze doğru düşürün.

8-Derin bir nefes alın,parmaklarınızın ic taraflarıyla başınızı yukarı yöne doğru itin, bu arada başınız aşağı düşmeye devam edecektir. Nefesinizi verirken parmaklarınızı da cekin ve başınızın önünüze düşmesini sağlayın. Bunu iki kez tekrarlayın. son kez yaparken nefesinizi verdiğiniz sırada parmaklarınızı başınızın arkasında kenetleyin ve dirseklerinizle birlikte başınızı arkaya doğru cekin.

Yorum yapın